Wspieraj Nas razem z faniMani

Wspieraj nas przy okazji zakupów w sklepach internetowych razem z FaniMani. Zebrane środki przeznaczymy na zakup pomocy dydaktycznych dla SP Zalasewo, zakup sprzętu sportowego oraz rozwijanie Pasji Dzieci.

Witamy kolejnych zdobywców i strażników książek w gronie czytelników!

Rankiem przywitaliśmy w auli pięknie przygotowanych do uroczystości Pierwszoklasistów. Nasi goście zasiedli na widowni, by obejrzeć przedstawienie zatytułowane „W świecie książek”, opisujące losy młodego pisarza i jego pierwszej w życiu powieści. Maluchy, dzięki magicznym mocom znawców książkologii, mogły aktywnie uczestniczyć w wydarzeniach rozgrywających się na scenie i trzeba przyznać, że radziły sobie doskonale. Po zakończeniu sztuki pierwszaki złożyły uroczyste przyrzeczenie, mocą którego stały się pełnoprawnymi członkami biblioteki szkolnej. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymały dyplomy i zakładki do książek. Ceremonię pasowania przeprowadziła pani dyrektor Beata Hałas.

W ramach niespodzianki dzieci obejrzały film nawiązujący tematycznie do inscenizacji w wykonaniu uczniów klasy 8A. Tym ostatnim pragniemy podziękować w sposób szczególny. Wkrótce opuszczą mury naszej szkoły, a musicie wiedzieć, iż pomagają nam w różnych przedsięwzięciach od 5 lat…Kochani, będzie nam Was brakowało. Dziękujemy!!!

Wasze Mole Książkowe :*

Tuż przed feriami zimowymi dotarła do nas tajemnicza paczka…Kiedy została otwarta wszystko stało się jasne – kolejny prezent od Rady Rodziców klas 7B i 1A przekazany na nasze ręce po kiermaszu świątecznym, zorganizowanym z okazji Mikołajek 6 grudnia 2019 r. Tym razem – na naszą cichą prośbę – obdarowani zostali uczniowie klas 1-8 i uczący ich angliści.
W imieniu własnym i dzieci – dziękujemy serdecznie.

Nauczyciele bibliotekarze

Dnia 13 lutego 2020 r. uczniowie klas I – III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego zostali zaproszeni do świata kultury romskiej. Romowie to naród wędrujący po świecie, lubiący śpiewać i snuć opowieści oparte na własnych przeżyciach, inspirowane pięknem przyrody. Dzieci miały niepowtarzalną okazję wysłuchania urzekającej opowieści, która przeniosła je w świat romskich obyczajów i wierzeń. Nie zabrakło również żywej muzyki i wspólnych tańców oraz śpiewu w języku Romów.

mozaika 13.02

Magdalena Bielewicz

Dziękujemy wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom szkoły za zaangażowanie, czas i wsparcie przy organizacji tak ważnej i pięknej imprezy.

Tegoroczny kiermasz wsparli Darczyńcy, którym składamy serdeczne podziękowania.

 • Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 2 w Zalasewie
 • Food Service - Michał Łucki
 • Lasy Państwowe
 • Ośrodek Kultury w Swarzędzu
 • Cukiernia Magdalenka - Małgorzata Nowak
 • MB Studio Marek Błachnio
 • Drukarnia Europrint - Miron Mstowski
 • Studio Róż & Tusz Magdalena Nawrocka
 • Manirouge - Paulina Wajszczuk Anita Wajszczuk
 • DRESS no stress - Małgorzata Sikorska
 • MagStudio - Magdalena Stefaniak
 • Studio Figura Zalasewo Ogród Marzeń
 • Man in the Box  - Tomasz Struk, Daniel Karpiński
 • Michał Klimaszewski
 • Aneta Radel
 • Agnieszka Skąpska
 • Agnieszka Balczyńska
 • Magdalena Woźniak
 • Iwona Kosturska
 • Magdalena Sobkowiak
 • Aida Stec
 • Anna Socha

vouk

Spotkanie edukacyjne z Mozaiką, które odbyło się 19 grudnia, wprowadziło nas w świąteczny nastrój. Wysłuchaliśmy pięknej opowieści, dzięki której zwyczaj ubierania choinki nabrał zupełnie innego wymiaru. Dowiedzieliśmy się, skąd on się wywodzi, a także skąd przybyły do nas ozdoby choinkowe. Bombki i łańcuchy, jabłka i cukierki, anioły, serca, gwiazda – każda ozdoba ma swoje znaczenie, a często i swoje miejsce na bożonarodzeniowym drzewku. Była to cudowna podróż szlakiem tradycji i symboli.

mozaika grudzień

Magdalena Bielewicz

Kiermasz świąteczny w Szkole Podstawowej nr 2 w Zalasewie stał się już coroczną, szkolną tradycją. Jest to okazja do zatrzymania się w przedświątecznym zabieganiu i spędzeniu razem miłych chwil. W tym roku został zorganizowany po raz piąty przez Radę Rodziców, Dyrekcję Szkoły i Grono Pedagogiczne.

Tegoroczny kiermasz został zorganizowany z szerokim rozmachem. Oprócz tradycyjnych stoisk przygotowanych przez zespoły klasowe, wychowawców i rodziców można było uczestniczyć w świątecznych warsztatach muzycznych, plastycznych, kulinarnych. Program artystyczny w wykonaniu chóru szkolnego oraz uczniów z klas I – II został entuzjastycznie przyjęty przez wszystkich obecnych na kiermaszu.

Podczas przerwy w artystycznych występach każdy mógł udać się do kawiarenki i tam skosztować różnych smakołyków. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Nauczycieli, Pracowników Szkoły i Rodziców kiermasz upłynął w niepowtarzalnej, przyjaznej atmosferze.

Serdecznie dziękujemy za pomoc przy organizacji świątecznej imprezy, za wysiłek, zaangażowanie, uśmiech i razem spędzony czas. Zapraszamy na kolejny kiermasz w przyszłym roku!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Kiermaszu Świątecznego na naszym fanpage'u (zobacz)

Fot. Marek Błachnio

2019 kiermasz 002

21 listopada zostaliśmy zaproszeni w podróż po południowo – wschodnim krańcu Wielkopolski. Słuchając wzruszającej opowieści o Janku, chłopcu o wielkim sercu, poznaliśmy tradycyjną kulturę ziemi kaliskiej. Gościliśmy kapelę „Przodki”, która od lat zgłębia muzykę kaliską i porywa nią do tańca zarówno dzieci, jak i dorosłych. Mieliśmy okazję poznać charakterystyczne dla tego regionu instrumenty: basy kaliskie oraz bęben sznurowany. Muzyczna opowieść ukryta była w lesie, wśród śpiewu ptaków i odgłosów leśnych zwierząt. Wszystko to stworzyło niepowtarzalną atmosferę i tajemniczy nastrój.

20191121 103242

Magdalena Bielewicz

W piątek 8 listopada 2019 roku odbyła się Uroczystość Pasowania na uczniów klasy pierwszej. To wydarzenie zawsze wzbudza wiele emocji zarówno wśród uczniów, nauczycieli, a także rodziców. Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, taneczne i wokalne. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała dyrektor Beata Hałas. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Zalasewie.

pasowanie

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości na naszym fanpage'u (zobacz)

W tym roku szkolnym dzięki współpracy z Punktem Informacji Europejskiej - Europe Direct w Poznaniu, uczniowie naszej szkoły mają możliwość brać udział w lekcjach poszerzających wiedzę o Unii Europejskiej. W trakcie spotkań, uczniowie rozmawiają o podstawowych symbolach UE, historii powstania, językach urzędowych, znanych Europejczykach, instytucjach unijnych. Podsumowaniem zajęć był quiz wiedzy z nagrodami.

Anna Korzycka

Cykliczne spotkania edukacyjne ze sztuką i kulturą rozpoczęły się dnia 31 października 2019 r. To już kolejny rok, kiedy animatorzy Mozaiki odwiedzają naszą szkołę, aby spotkać się z najmłodszymi uczniami oraz przedszkolakami. Dzieci mają okazję poznać wiele tradycji, nowe kultury, świat sztuki. Nie brakuje śpiewu, tańca i barwnych opowieści. Spotkania z Mozaiką to dla dzieci okazja do rozwoju wyobraźni, utrwalania uniwersalnych wartości. Pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie upłynęło pod znakiem pysznych rogali świętomarcińskich. Dzieci dowiedziały się, kim był święty Marcin i poznały legendę, dzięki której co roku w Poznaniu raczymy się pysznymi rogalami. Spotkaniu towarzyszyły piosenki i taniec - stworzone specjalnie na tę okazję.

Magdalena Bielewicz

 

Tegoroczny październik długo był piękny i słoneczny, dlatego… „odbiła nam palma”? I tak, i nie. W pogoni za ciepłem, a także z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, zorganizowałyśmy akcję zatytułowaną „Spotkania pod palmą”.

W przedsięwzięciach czytelniczych brały udział;

 • oddział przedszkolny – czytanie, zabawy i nie tylko...sami zobaczcie;

 • klasy 1-3 – Magiczne drzewo, książka moich marzeń;

4 6 1

 • klasy 4-6 – Wierszyki i sentencje książkowe;

4 6 2

 • klasy 7-8 – Memy biblioteczne.

7 8

Podsumowując:

 • ”zerówkowicze – potrafią się bawić!;
 • edukacja wczesnoszkolna – Wasze marzenia się spełniły...naprawdę! Już w listopadzie wiele z propozycji znajdzie się na półkach w bibliotece;
 • uczniowie II etapu edukacyjnego – kolorowo, zabawnie, ciekawie i zaskakująco. Brawo!;
 • najstarszym gratulujemy kreatywności i dowcipu – memy przyciągają tłumy pod nasze drzwi!

Jednak nic nie wyszłoby z naszego pomysłu, gdyby nie pomoc i zapał pedagogów. Wszystkim nauczycielom i wychowawcom serdecznie dziękujemy za ogromne zaangażowanie. Bez Was to nie byłoby TO!

Dziękujemy wszystkim 

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego.

Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON” dosłownie włącza historię Powstańców Warszawskich – osób, które często nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje życie w walce o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.

Kampania promuje patriotyczne postawy, wzmacnia poczucie tożsamości narodowej, buduje wrażliwość społeczną.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Zalasewie po raz drugi włączyli się w akcję pisania kartek do bohaterów Powstania Warszwskiego. Podczas lekcji historii mogli zapoznać się z sylwetkami Powstańców i zdecydować, komu przekażą podziękowania za walkę o wolność Ojczyzny. W sumie przekazaliśmy wyrazy wdzięczności i najlepsze życzenia ponad osiemdziesięciu bohaterom.

                                                                                                                                          

Bohatron

Agata Kosmowska

Uczniowie klas 4 naszej szkoły wzięli aktywny udział w obchodach Europejskiego Tygodnia Kodowania „CodeWeek 2019”. W ramach tej inicjatywy, na lekcji informatyki świętowaliśmy kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów i współpracę poprzez programowanie blokowe na platformie internetowej. Uczniowie z wielkim zapałem rozwiązywali sytuację problemową przejścia małego „zombiaka” przez labirynt. 

 codeweek 2019

Do zobaczenia w kolejnej edycji!

Koordynator akcji
Mikołajczak Monika

„Młodzi głosują” to projekt Centrum Edukacji Obywatelskiej. Celem akcji  jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach. CEO od 25 lat zaprasza polskie szkoły do prowadzenia działań profrekwencyjnych przed wyborami. Do tej pory w symulacjach wyborów wzięło udział niemal 3 miliony uczniów i uczennic!

W tym roku także w Szkole Podstawowej nr 2 w Zalasewie uczniowie klas ósmych mogli oddać swój głos na konkretne komitety wyborcze. Głosowanie poprzedziły sonadaż na temat wyborów, warsztaty dla uczniów prowadzone przez nauczycielkę wiedzy o społeczeństwie i kampania profrekwencyjna.

Młodzi ludzie w naszej szkoły mają swoje zdanie i poglądy. Wielu z nich interesuje się bieżacą sytacją w kraju i uważa, że udział w wyborach jest ważny. Potwierdziła to wysoka frekwencja wyborcza, która wyniosła 92%.

Dzięki udziałowi w projekcie młodzież mogła pogłębić swoją wiedzę o demokratycznych procedurach w państwie.

 

Agata Kosmowska

2 września uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.
Wszystkim uczniom życzymy energii i zapału w zdobywaniu wiedzy oraz rozwijaniu swoich pasji.
Niech ten rok będzie okresem samych pozytywnych wrażeń.

rozp.roku

W końcu nadszedł. Bo nadejść musiał. Dla jednych oczekiwany, upragniony, a dla innych – trudny do zaakceptowania, pełen obaw. Dzień Pożegnania Absolwentów Szkoły Podstawowej nr 2 w Zalasewie. Tym bardziej wyjątkowy, że mury szkoły pierwszy raz na zawsze opuszczali jej uczniowie, ósmoklasiści.

Wypowiedzianych zostało wiele ciepłych słów, życzeń, podziękowań. Pojawiły się łzy – wzruszenia, radości, dumy, ale też smutku. Przez cztery lata uczniowie zapisywali swoją kartę historii szkoły, tworzyli wspomnienia, by 19 czerwca 2019 roku postawić na niej ostatnią kropkę.

Nie powiedzieliśmy sobie „żegnaj”, lecz „do widzenia”, bo to przecież nie jest koniec. To początek czegoś nowego. Będą nowe miejsca, nowe spotkania, nowi ludzie… Ale my pozostaniemy, w naszych sercach, w naszej pamięci… Bo przecież „nic się nie stało, kolejny idzie dzień”.

 

W dniach 14-21 marca 2019 w naszej szkole odbył się Festiwal Matematyki.

Rozpoczęliśmy od Światowego Dnia Liczby  π, który obchodzi się właśnie 14 marca. Podczas audycji radiowej, cała społeczność szkolna została wprowadzona w tajniki tej niezwykłej liczby, pojawiły się plakaty, gazetki. W klasach świętowano specjalnymi wypiekami, dekorowanymi greckim symbolem tej stałej matematycznej.

 

Uczniowie klas 7 i 8 wysłuchali wykładu popularnonaukowego „Spotkanie z Ludolfiną”, podczas którego sprawdzili się w teście interaktywnym Kahoot. Klasy piąte zmagały się z mandalami, gdzie musiały wykazać się sprawnością rachunkową oraz znajomością języka angielskiego. Klasy szóste zgłębiały tajniki 3D. Projektowały swoje własne bryły, których modele zdobią obecnie sale matematyczną. Podczas lekcji „Bryłkomania” zapoznali się z bryłami Platona i Archimedesa, których modele szkieletowe budowali podczas warsztatów.

 

Dla czwartoklasistów przygotowana została niezwykła lekcja z chińskim tangramem. Uczniowie poznali historię tej układanki oraz przekonali się, że z kilku figur geometrycznych można stworzyć różne obrazki, co wcale nie było łatwym zadaniem.

 

Podczas całego Festiwalu można było oglądać wystawę prac konkursowych „Uchwyć matematykę na zdjęciu”, która pokazała, że nasi uczniowie potrafią kreatywnie wyrazić zależności matematyczne w otaczających ich świecie.

 

Na zakończenie, czyli 21 marca, 99. uczniów naszej szkoły wzięło udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur, gdzie przez 75 minut rozwiązywali niestandardowe zadania. Czekamy z niecierpliwością na wyniki tego konkursu.

 

Mamy nadzieję, że czas Festiwalu  Matematyki  był dla uczniów ciekawym doświadczeniem i wspaniałą zabawą.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji (zobacz)

 

Anna Korzycka

21 marca 2019 –   pierwszy dzień wiosny i Dzień Kolorowej Skarpetki:

 • prezentacje multimedialne: Zwiastuny wiosny i 21 marca - Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa;
 • spotkanie i zajęcia biblioterapeutyczne dla dzieci oddziałów przedszkolnych: czytanie fragmentów książki pt. „ Niesamowite przygody 10 skarpetek…” i projektowanie według własnego pomysłu tzw. „niedoparków”;
 • przyłączenie się do akcji i założenie kolorowych skarpet nie od pary.

2

25 marca 2019 – „Spotkanie z Orientem”:

 • prezentacja multimedialna: Latającym dywanem do Kraju Kwitnącej Wiśni;
 • zajęcia z kaligrafii – zapis własnego imienia i wyjaśnienie jego znaczenia według tradycji dalekowschodniej;
 • wizerunek wiśniowej gałązki;
 • teatrzyk kamishibai, bajeczka pt. „Trzeba będzie…”
 • origami.

 

26 marca 2019 – „ Projektujemy pierwszą książkę”: 

 • prezentacja multimedialna: Lapbook, czyli czym jest „książka na kolanie”;
 • podział na grupy i wykonanie własnego lapbooka pt. „Wiosna”;
 • prezentacja owoców pracy zespołowej.

 

27 marca 2019 – „ Zagadkowi szyfranci”:

 • czytanie wybranych rozdziałów książki „ Detektyw Pozytywka”;
 • omówienie wystawki książek o tematyce „kryminalnej”;
 • projektowanie logo i nazwy własnej agencji detektywistycznej, losowanie pseudonimów operacyjnych;
 • zabawy ruchowe: przeciąganie liny „ policjanci kontra przestępcy”; gra Strażnik więzienny i strzelanie papierowymi kulami;
 • rozkodowanie wiadomości za pomocą alfabetu Morse’a;
 • zagadki z serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” (krzyżówki, rebusy, „różnice”, labirynty);
 • film,

 

Po fecie 8. maja (Dzień Bibliotekarza) przyszedł czas na pracę, ale jakże przyjemną. Tegoroczny festiwal podzielony został na dwie części. W dniach 9 - 13 maja gościliśmy w naszej szkole pisarza p. Łukasza Wierzbickiego. Dzieci klas 1 - 5 mogły zapoznać się w nietuzinkowy sposób z dorobkiem twórczym literata.

Było cudownie, magicznie. Słuchaliśmy z zapartym tchem i otwartymi ustami. Na skrzydłach wyobraźni udało nam się, m.in.: przemierzyć Afrykę, spotkać niedźwiedzia Wojtka, przepłynąć ocean, czy stanąć oko w oko ze słowiańskimi bogami. Różne historie, wniosek jeden – marzenia się spełniają, trzeba tylko chcieć...Przeżycie inspirujące, zabawne, niezapomniane. Kto nie był, niech żałuje…

Uzupełnieniem projektu jest akcja „Starsi młodszym”. Do końca tygodnia (15 – 17 maja) – chętni uczniowie klas ósmych (reprezentanci Samorządu Uczniowskiego) pojawią się w oddziałach młodszych kolegów i będą im prezentować fragmenty książek dla dzieci.

Maj to najpiękniejszy miesiąc w roku. Nie tylko w naturze, także w bibliotece. To kolejna próba zachęcenia i zaproszenia Was do czarodziejskiego świata prawdziwych Czytelników.


Nauczyciele Bibliotekarze vel Łowcy Autografów :D

Dnia 29 kwietnia 2019r. odbyły się w naszej szkole warsztaty organizowane przez Międzynarodową Federację Samochodową, korporację Bridgestone, we współpracy z Komendą Miejską i Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu. W warsztatach uczestniczyły dzieci z klas I-III oraz przedszkolaki. Największym zainteresowaniem cieszył się Jan – animator przebrany w specjalny, żółty strój manekina testowego, używanego w symulacji wypadków samochodowych. Dzięki niemu dzieci ugruntowały swoją wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po drodze zarówno jako pieszy, rowerzysta, jak również pasażer samochodu. Z pomocą Jana dzieci nauczyły się prawidłowo zapinać pasy w foteliku oraz regulować jego zagłówek. Dowiedziały się także o niezmiernie ważnej funkcji elementów odblaskowych.

Powitanie wiosny w Ogrodzie Marzeń - lekcja przyrody prowadzona przez Pana Witolda Czuksanowa -znanego i lubianego polskiego ogrodnika, a także dziennikarza telewizyjnego oraz autora wielu poradników na temat ogrodnictwa.

beznazwy

8 maja - piękny, słoneczny i wspaniały, ponieważ od samego rana czekała na nas miła niespodzianka. Dzieci ze świetlicy pamiętały o dzisiejszym Dniu Bibliotekarza i w drzwiach obdarowały nas laurkami. Serdecznie dziękujemy Kochani :*

20190508 101425


Wasi - nauczyciele bibliotekarze.

W piątek 22 marca Marianna, Milena i dwóch Mikołajów z klasy 7c wzięli udział w rozgrywkach drużynowych w ramach XVII Międzypowiatowego Konkursu Gwary Poznańskiej „Jezdym Poznańsko Pyra”.

Choć drużyna nie zajęła miejsca na podium, przyznała, że zabawa była pierwszorzędna. Do zadań uczestników turnieju należało na przykład zespołowe obieranie pyrów na czas, rzut pyrą do różnej wielkości garów czy obranie pyry w taki sposób, by uzyskać jak najdłuższą obierkę.

Należało również wykazać się znajomością gwary poznańskiej i przetłumaczyć z „naszego na polski” zwrotkę piosenki ludowej. Jury wysłuchało także wygłoszonych przez uczestników fragmentów tekstów napisanych gwarą. Nasza reprezentantka Milena zaprezentowała wiersz Marka Szymańskiego pt. „Lech Kolejorz”.

Tuleckiej lani dziękujemy za wyśmienitą zabawę i cieszymy się na przyszłoroczne spotkanie.

<gallery}pyra{/gallery}

Paulina Grzesiak

Dla niektórych uczniów wybór zawodu w wieku 15-16 lat  to bardzo trudna decyzja. Młodzież oczekuje wsparcia nie tylko od osób najbliższych, ale również od swoich nauczycieli. W naszej szkole uczniowie klas 8 mogą skorzystać z wielu możliwości pokierowania swoją ścieżką edukacyjną: doradca zawodowy, drzwi otwarte we wszystkich placówkach, targi edukacyjne, udział w projekcie „Mój zawód, moja przyszłość”.

12 marca po raz pierwszy w naszej szkole odbyła się Giełda Szkół. Uczestniczyło w niej dziewięć szkół z Poznania, dwie szkoły ze Swarzędza oraz jeden znaczący zakład pracy.  Młodzież miała okazję poznać bliżej możliwości dalszego kształcenia, zapytać o warunki i wymagania przyjęć do wybranej szkoły ponadpodstawowej. Przy wyborze szkoły ważne jest, co oferuje  placówka oprócz standardowego programu nauczania. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych uczniów zaproszone szkoły prezentowały swoje oferty edukacyjne, profile kształcenia oraz pracownie wyposażone w specjalistyczny sprzęt wysokiej jakości. Nauczyciele oraz uczniowie tych placówek zachęcali również do uczestnictwa w szerokiej ofercie zajęć pozalekcyjnych, w tym specjalistycznych i dodatkowych kursach oraz w  praktykach zagranicznych.

Giełda Szkół może pomóc naszym uczniom w dokonaniu właściwego wyboru kształcenia i zaplanowania swojej przyszłej kariery.

Katarzyna Mendel
Doradca zawodowy

14 marca 2019 roku odbył szkolny konkurs recytatorski poezji miłosnej. Wzięło w nim udział 14 uczestników. Uczniowie recytowali wiersze polskich poetów m.in.: Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Borowskiego, Edwarda Stachury, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. 

(Komisja oceniała wg następujących kryteriów: dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, interpretacja tekstu oraz kultura słowa).

Zwyciężczynią konkursu została uczennica klasy Ve, Julia Piechocka. Jej sposób recytacji i interpretacji „Rozmowy lirycznej" Gałczyńskiego wzbudził zachwyt jury i publiczności. Drugie miejsce zajęła Agata Troińska, recytująca wiersz Tadeusza Borowskiego. Trzecie miejsce zdobył uczeń klasy VId, Kamil Szmidt. 

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy dyplomy, róże i słodki upominek. Laureatom gratulujemy i już dziś zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie w przyszłym roku. 

20190314 155338

Dominika Furman i Paulina Grzesiak

 

Muzyczna wędrówka z animatorami Mozaiki prowadziła nas przez Poznań, a przewodnikiem był pan Przemysław Mazurek – autor piosenek dla dzieci. Te, które usłyszeliśmy i wspólnie zaśpiewaliśmy, powstały z myślą o tym spotkaniu. Poznaliśmy wiele tajemnic stolicy Wielkopolski, m.in.: dlaczego do poznańskiej katedry wiodą drzwi z klamkami w kształcie ryb? Kim jest bamberka? Skąd na Ratuszu wzięły się koziołki?

Wiele radości wzbudziła też gwara regionalna. Zdążyliśmy nawet upiec rogale marcińskie!

WP 20190314 11 10 22 Pro

Magdalena Bielewicz

Dzień 21 lutego będzie długo wspominany przez najmłodszych uczniów naszej szkoły Animatorzy Mozaiki zabrali swoich widzów w świat bajek i baśni pochodzących z krajów Bliskiego Wschodu. Dzieci poznały tajemniczych bohaterów, którzy poprowadzili ich przez kulturę tych odległych zakątków. Opowieściom towarzyszyli muzycy, dzięki którym uczniowie poznali niespotykane w Polsce instrumenty, takie jak santur czy daf. Ich niepowtarzalne brzmienie na długo pozostanie w pamięci młodych słuchaczy. Była to cudowna wędrówka dziecięcej wyobraźni.

WP 20190221 11 08 42 Pro 1

Magdalena Bielewicz

„...i łaciate, i kudłate, pręgowane i skrzydlate...”

Specjalnie dla najmłodszej grupy naszych uczniów, czyli oddziałów zerowych, zorganizowane zostały spotkania z puszystymi pupilami człowieka. Napracowałyśmy się my i dzieci, a było co robić…

Maluchy słuchały bajek i wierszyków o kotach, opowiadały o swoich zwierzakach i przygotowały piękne ilustracje do przedstawionych utworów. Potem wspólnie obejrzały mini wystawkę książek i prezentację multimedialną poświęconą tym wspaniałym czworonogom.

Spotkania upłynęły w miłej atmosferze, zaś dziecięce wytwory plastyczne, za zgodą autorów, znalazły się na bibliotecznej gazetce, gdzie można je podziwiać. Zapraszamy :)

Kot to dziwna jest istota.
Jaka, nie wie nikt prócz kota.
Bo z tym trzeba się pogodzić.
Że po własnych ścieżkach chodzi...

 IMG 20190220 115211

Biblioteczne kotki mamrotki

1 lutego uczniowie uczęszczający na „Warsztaty teatralne w języku angielskim” zaprezentowali przedstawienie pt. „The Story of Santa Claus”. Bardzo dziękujemy wszystkim aktorom i pomocnikom za zaangażowanie i ciężką pracę włożoną w przygotowanie przedstawienia. Miło było choć na chwilę znów poczuć świąteczną atmosferę :)

IMG 20190201 133343

Klaudia Salomon

Chociaż za oknem temperatura prawdziwie wiosenna w piątkowy wieczór hol szkolny skuł lód. Ale od czego mamy naszych trzecioklasistów? Tak rozgrzali atmosferę, że topniały nie tylko sople, ale i serca organizatorów. Program przygotowany przez bibliotekarzy i studentów z Wolontariatu „Projektor” obejmował: zabawy animacyjne z chustą, team working, eksperymenty chemiczne i fizyczne oraz tańce przy muzyce irlandzkiej. W chwilach odpoczynku oglądaliśmy zabawne filmiki i częstowaliśmy się słodkościami przygotowanymi przez niezawodne mamy.

Zabawa była przednia – zresztą zobaczcie sami…

20190215 175435

Biblioteczne Śnieżynki ;)

Dzięki przedsiębiorczości p. A. Radel na nasze półki trafiły pierwsze, zakupione do szkolnej biblioteki, audiobooki (fundusze ze sprzedaży kartek świątecznych).W prezencie otrzymaliśmy 23 płyty z lekturami i bajkami na łączną kwotę 396, 16 zł.

IMG 20190218 115531

Dziękujemy za dary i współpracę – nauczyciele bibliotekarze :)

[...]Czyż może być coś milszego, jak siedzieć z książką wieczorem przy kominku, podczas gdy wiatr duje w szyby, a w pokoju pali się lampa?[...] Nie myśli się wówczas o niczym [...]i tak mijają godziny. Nie ruszając się z miejsca człowiek przechadza się po krajach, które widzi oczyma duszy   i fantazja wplatając się w baśń, igra ze szczegółami lub biegnie za głównym wątkiem.

I zdaje się nam, że sami jesteśmy bohaterami tych opowieści,że pod ich szatą biją nasze serca.

(G. Flaubert„Pani Bovary”).

Takie motto przyświecało nam, kiedy 6 lutego br.  zaprosiłyśmy prawie dwustu najmłodszych uczniów naszej szkoły na uroczystość Pasowania na Czytelnika. Dzieci obejrzały przedstawienie zatytułowane „Historia o żarłocznych Molach”, przygotowane pod kierunkiem p. P. Grzesiak przez szkolne kółko teatralne. Potem, z pewnym nieśmiałym chłopcem podróżowały po świecie wyobraźni, by przekonać się, że książka to prawdziwy przyjaciel, który nie zdradza, pomaga, buduje świat wartości i stanowi bramę do krainy, gdzie nic nas nie ogranicza. Całość przypieczętowało Przyrzeczenie, które wszyscy złożyli książkom otrzymując tym samym zaproszenie do otwartych szeroko wrót bibliotecznych. Następnego dnia tak zaczęła się przygoda młodych adeptów czytelnictwa:

Ani tytuł, ani nazwisko autora nigdy nawet nie obiły mi się o uszy, ale nic tam. Decyzja została podjęta. Przez jedną i drugą stronę. Najostrożniej jak mogłem wziąłem książkę do ręki i przekartkowałem ją, wprowadzając w trzepot jej strony. Opuściwszy swą klatkę, wreszcie wolna rozbłysła fajerwerkiem złotego pyłu. W pełni zadowolony z wyboru ruszyłem labiryntem w drogę powrotną, ściskając książkę pod pachą i nie kryjąc radości. Byłem święcie przekonany, że ta książka czekała na mnie już od dawna,bardzo możliwe, że czekała na mnie zanim w ogóle przyszedłem na świat. (C. R. Zafón"Cień Wiatru").

Drodzy Pierwszoklasiści, zapraszamy Was serdecznie, odwiedzajcie nas często i czytajcie jak najwięcej, ponieważ…

Czytanie książki jest, przynajmniej dla mnie, jak podróż po świecie drugiego człowieka. Jeżeli książka jest dobra, czytelnik czuje się w niej jak u siebie, a jednocześnie intryguje go,co mu się tam przydarzy, co znajdzie za następnym zakrętem. (J.Carroll"Kraina Chichów").

 1

Wasze Molowe Panie B. :)

Nie lada atrakcję mieli uczniowie klasy 3a i dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej. Dnia 6 lutego na zaproszenie p. Magdaleny Dedio i p. Anny Talarczyk naszych uczniów odwiedził polski panczenista- Jan Szymański. Jego wizyta była doskonałym podsumowaniem cyklu zajęć prowadzonych w świetlicy dotyczących sportów zimowych oraz występów polskich sportowców na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Pan Jan opowiadał nam o swojej wielkiej pasji - łyżwiarstwie szybkim, o tym jak zaczęła się jego przygoda ze sportem oraz o swoich osiągnięciach. Każdy uczeń miał możliwość zobaczyć profesjonalne panczeny oraz brązowy medal z Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sochi. Podczas rozmowy uczniowie nie marnowali czasu i zasypywali naszego gościa ciekawymi pytaniami. Sportowiec zachęcał dzieci do tego, aby zdrowo się odżywiały oraz prowadziły aktywny tryb życia. Na zakończenie spotkania przyszedł czas na wspólne zdjęcia oraz autografy.

1

Ooo, co to, to nie !!! Nasi rodzice i dzieciaki z klas 3a i 6b nigdy do tego nie dopuszczą. W tym roku z pewnym opóźnieniem, ale jednak umieściłyśmy na półkach więcej, więcej i więcej… nowych książek, które dotarły do nas tuż przed Bożym Narodzeniem. Od stycznia każdy czytelnik – duży i mały - znajdzie w bibliotece szkolnej coś tylko dla siebie i podczas ferii, w długie zimowe wieczory, będzie mógł pogrążyć się w świecie wyobraźni. Polecamy:

- dla wielbicieli fantastyki pozycje z serii Zwiadowcy, Minecraft czy Terre’go Prachetta,

- dla najmłodszych książeczki do nauki czytania na różnych poziomach ( szczególnie zachęcamy do lektury tych wydanych z okazji 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego),

- dla graczy książkogry Małgorzaty Strzałkowskiej,

- dla kochających zwierzęta nowości z serii Zaopiekuj się mną,

- dla obowiązkowych kilka lektur,

- dla miłośników historii zajmujące opowieści o Wikingach, Rzymianach i Grekach (seria Strrraszna historia!),

- dla sympatyków zagadek: Tajemnica zamku i najnowsza część z serii Feliks, Net i Nika,

- dla entuzjastów przygód: jeszcze cieplutkie Magiczne drzewo. Czas robotów i fotoreportaże Neli.

Podsumowując – w świątecznym worku św. Mikołaja znalazły się 64 pozycje, tj. 107 książek na łączną kwotę 1 400,00 zł.

Spragnionych wrażeń utrwalonych na papierowych stronicach pachnących jeszcze farbą drukarską - serdecznie zapraszamy i dziękujemy z całego serca naszym nieoceniony pomocnikom, dzięki którym cieszymy się podarunkami.

20190110 120841

20190111 120441

Nauczyciele bibliotekarze 

W przedświątecznej atmosferze klasy 7 i 8 odwiedziły stolicę Brandenburgii - Poczdam. Wyjazd zorganizowany był przez Centrum Edukacji i Turystyki „Sokrates”. Pierwszą atrakcją na naszej trasie był pałac Cecilienhof, w którym odbywały się obrady konferencji poczdamskiej w 1945 r. Następnym punktem wycieczki była „Dzielnica Holenderska” w Poczdamie. Obejrzeliśmy tam kilkanaście historycznych budynków. Kolejnym etapem podróży był kościół św. Piotra i Pawła, w stylu eklektycznym. Podziwialiśmy jego wspaniałe wnętrze. Następnie udaliśmy się do autokaru, gdzie podczas jazdy do Kompleksu Parkowo-Pałacowego Fryderyka II przez okna obejrzeliśmy wspaniałą Bramę Brandenburską. W parku mogliśmy podziwiać przepiękną architekturę budynków.

Ostatnim miejscem naszej wycieczki był jarmark bożonarodzeniowy. Od razu poczuliśmy świąteczny klimat, otaczał nas zapach tradycyjnych kiełbasek oraz bardzo dużo świątecznych ozdób. Przy dźwiękach świątecznej muzyki spacerowaliśmy pomiędzy straganami. Jednak wszystko co dobre, szybko się kończy. Musieliśmy wracać do domu. Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia i wsiedliśmy do autokaru. Rozmowa o przeżyciach dnia spowodowała, że podróż upłynęła nam bardzo szybko. Kiedy dojechaliśmy na miejsce, czekały na nas nasze rodziny, z którymi mogliśmy podzielić się naszymi wrażeniami.

Dominika Karalus, kl. 8b

Czas przedświąteczny - to okazja do poznawania różnych zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Dnia 13 grudnia animatorzy Mozaiki zawitali do nas z postaciami i tradycjami kolędniczymi z różnych zakątków naszego kraju, nawiązując do polskiego zwyczaju kolędowania. Poprzez pełne muzyki, żywe spotkanie z kulturą tradycyjną dzieci poznały przebrania kolędnicze i zwyczaje, takie jak szczodrowanie czy herody.

WP 20181213 11 31 35 Pro

Magdalena Bielewicz

19 grudnia 2018 roku uczniowie klas drugich wraz z rodzicami wzięli udział w warsztatach językowych „Christmas Time”. Motywem przewodnim była zima, święta, Mikołaj i prezenty! W czasie warsztatów śpiewaliśmy piosenki, m.in. „Hello, Reindeer”, „Hokey Pokey Reindeer”. Nie zabrakło słówek świątecznych oraz tych związanych z prezentami. Utrwalaliśmy słownictwo poprzez zabawy, szczególnie te ruchowe – np. z liną, z wykorzystaniem łapek na muchy.

Szczególnie dużo emocji i radości wywołała zabawa „Kółko i krzyżyk-biegany”. Nutka rywalizacji – dzieci kontra rodzice – pojawiła się przy sprawdzaniu znajomości słówek i szybkości. Dokładności i precyzji od uczestników wymagała zabawa „Podaj dalej”. Uczestnicy musieli wykazać się nie lada cierpliwością, by nie stracić słówek. Dużym powodzeniem cieszyło się też „wciąganie słówek” z użyciem słomek i gra „Who took the cookie?”.

Głównym celem warsztatów było pokazanie rodzicom, że można w ciekawy i zabawny sposób wspólnie uczyć się języka angielskiego: utrwalać słówka, zwroty, piosenki z wykorzystaniem prostych przedmiotów z naszego otoczenia. Robić to tak, aby się chciało albo tak, aby zabawy nie miały końca.

Uczestnicy warsztatów udowodnili, że nie tylko potrafią śpiewać i tańczyć, ale także są uzdolnieni językowo.

Bardzo dziękuję Dzieciom i Rodzicom za udział w warsztatach, wspaniałą atmosferę oraz wspólną zabawę. Mam nadzieję, że dzięki takim warsztatom nauka języka będzie kojarzyć się z przyjemnością i świetną zabawą.

49864629 1159792504182227 149004724874510336 n

Izabela Kowalczewska

Dnia 22 listopada gościem w naszej szkole był ratownik medyczny - pani Aleksandra Fiołek. To było bardzo ważne spotkanie, w którym udział wzięły wszystkie dzieci z klas I-III oraz oddziałów przedszkolnych.

Celem zajęć przeprowadzonych przez wykwalifikowanego ratownika medycznego było przygotowanie uczniów do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku.

Pani Aleksandra zaprezentowała dzieciom jak wygląda strój, w którym pracuje na co dzień. Następnie uczniowie mieli okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku oparzeń, skaleczeń i zasłabnięć oraz obserwować w jaki sposób należy prawidłowo wykonać opatrunek medyczny. Dodatkowo pani Aleksandra opowiedziała dzieciom o zasadach korzystania z numerów alarmowych i prawidłowym zachowaniu się w przypadku sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu. Utrwaliła z dziećmi informacje jakie należy podać dyspozytorowi na infolinii w celu szybszego przybycia służb ratunkowych.

Była to pierwsza część spotkań z ratownikiem medycznym z cyklu „Uczymy ratować”. W II semestrze odbędą się warsztaty dla klas I-III oraz oddziałów przedszkolnych, aby dzieci nie tylko poznały teorię, ale także w praktyce poczuły się „małymi ratownikami”.

IMG 20181122 123801

Beata Majocha