Wspieraj Nas razem z faniMani

Wspieraj nas przy okazji zakupów w sklepach internetowych razem z FaniMani. Zebrane środki przeznaczymy na zakup pomocy dydaktycznych dla SP Zalasewo, zakup sprzętu sportowego oraz rozwijanie Pasji Dzieci.

Pierwsza myśl, która przychodzi do głowy na temat Włoch to pyszne jedzenie, piękne krajobrazy, cudowne morze i miasta pełne architektonicznych perełek. Kiedy zaczyna kiełkować pomysł, aby zorganizować wycieczkę dla uczniów, pojawia się myśl, czy taka wyprawa ma szansę na powodzenie?

Idea wyjazdu dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Zalasewie pojawiła się na początku roku szkolnego 2017/2018. Adresatami wyjazdu były dzieci z chóru szkolnego „Melody Team” i koła włoskiego „Leonardo – w kręgu języka i kultury Włoch”. Zależało nam, aby uczniowie poczuli, że ich całoroczna praca, trud i zaangażowanie włożone w rozwijanie pasji, zostały nagrodzone.

Prawie rok przygotowań, planowania wyjazdu oraz koncertów chóru we Włoszech, wymieniania korespondencji z Sekretariatem Stanu w Watykanie, nareszcie przyniosły efekty. Na 10-dniową wyprawę do Włoch wyruszyliśmy pierwszego dnia wakacji.

Każdy dzień dostarczał nowych wrażeń. Odwiedziliśmy pełną uroku Wenecję oraz wyspy Murano i Burano, gdzie chór wystąpił po raz pierwszy. Trudno opisać słowami emocje, jakie temu towarzyszyły i gromkie brawa turystów, którzy mieli okazję posłuchać młodych swarzędzan. Ten pierwszy występ i entuzjastyczne przyjęcie dodały dzieciom odwagi. To właśnie wtedy poczuły, że koncert, który mieli dać za kilka dni w Rzymie, jest w zasięgu ich możliwości.

Mieliśmy okazję zwiedzić pobliskie miasto uniwersyteckie – Padwę, gdzie studiował Mikołaj Kopernik i Jan Zamoyski, perłę włoskiego renesansu – Florencję i miasto świętego Franciszka – Asyż.

Największe emocje towarzyszyły podczas audiencji u Papieża Franciszka, który pozdrowił uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zalasewie. Wzruszyliśmy się również na koncercie w rzymskim kościele Alfonsa de Liguori. Uczniowie zaprezentowali 10 utworów religijno – patriotycznych w przepięknym wnętrzu kościoła. Młodzi swarzędzanie odbyli też lekcję historii na Monte Cassino, gdzie złożyli wiązankę czerwonych maków na grobie generała Władysława Andersa.

Nie zabrakło także relaksu i niezapomnianych chwil nad Adriatykiem. Miłośnicy pizzy i makaronu byli usatysfakcjonowani, a wielbiciele lodów pięknie nauczyli się je zamawiać w języku włoskim.

Nasza wielka, włoska wyprawa była zdecydowanie czymś więcej niż wyjazdem turystycznym. Każdego dnia nasi uczniowie nabywali nowych umiejętności – radzenia sobie w obcym kraju, z dala od rodziców, pokonywania własnych słabości, zarządzania swoim budżetem, zachowania się w różnych miejscach, wzajemnego dbania o siebie oraz komunikowania się z obcokrajowcami. Uczestnicy wyprawy mieli okazję przekonać się, że warto rozwijać swoje pasje, którym poświęcają wiele czasu w ciągu roku szkolnego, a stare powiedzenie, że „podróże kształcą” nabrało prawdziwego znaczenia.

Anna Chabowska