Wspieraj Nas razem z faniMani

Wspieraj nas przy okazji zakupów w sklepach internetowych razem z FaniMani. Zebrane środki przeznaczymy na zakup pomocy dydaktycznych dla SP Zalasewo, zakup sprzętu sportowego oraz rozwijanie Pasji Dzieci.

Szanowni Państwo,
pragniemy poinformować, że nasza szkoła ponownie rozpoczyna wielką zbiórkę dla schroniska w Skałowie. Zbieramy: suchą i mokra karmę, legowiska, ręczniki, obroże, gazety (czarno-białe) i inne akcesoria.

Miejsce zbiórki : SP Zalasewo.
Prezenty dla naszych czworonożnych przyjaciół możecie Państwo pozostawić w miejscu na to przeznaczonym - przed świetlicą główną . Liczy się każdy, dobry gest!!!

Zbiórka będzie uwieńczona zajęciami edukacyjnymi w schronisku w Skałowie, w ramach działalności szkolnego wolontariatu – o szczegółach będziemy Państwa informować wkrótce.

schronisko

Anna Kaliszan
Romana Grys – Matecka

 

Szanowni Państwo,
w ramach działalności Szkolnego Wolontariatu, już drugi raz mieliśmy możliwość uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych, przeprowadzonych w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu. Tematyka zajęć dotyczyła osób niepełnosprawnych, a w szczególności osób niedowidzących i niewidzących. Uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się w jaki sposób możemy pomóc w codziennym funkcjonowaniu osobom niedowidzącym oraz niewidzącym, jakim pismem posługują się te osoby, z jakich udogodnień korzystają , aby ułatwić sobie wykonywanie czynności dnia codziennego. Zajęcia były dla nas bardzo ciekawym doświadczeniem, ale również umożliwiły nam spojrzenie z innej perspektywy na rzeczywistość osób niepełnosprawnych.

 

Anna Kaliszan
Beata Majocha

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w pomoc bezdomnym zwierzakom. Zbieraliśmy głównie karmę dla psów oraz potrzebne akcesoria. Nawet w czasie ferii zimowych, Szkolny Wolontariat aktywnie działał i zjawił się 13.02 w schronisku w Skałowie. W wycieczce brali udział głównie uczniowie klas 6 oraz 7. Zostaliśmy oprowadzeni po schronisku oraz mieliśmy możliwość wzięcia udziału w zajęciach edukacyjnych, przeprowadzonych przez pracownika schroniska. Wszystkie poruszane zagadnienia były związane z działalnością schroniska, bezdomnością wśród zwierząt oraz różnymi zachowaniami psów i kotów. Podczas zajęć rozmawialiśmy między innymi  o tym, jak trafiają do schroniska zwierzęta, co zrobić w przypadku znalezienia bezdomnego zwierzęcia, co zrobić gdy zgubi się Twoje zwierzę, jak prawidłowo opiekować się psem i kotem w domu, dlaczego nie podchodzimy do obcych psów (w jaki sposób powinniśmy się zachować), jak się bronić przed atakującym psem!

Szanowni Państwo, informujemy również, że zbiórka karmy i potrzebnych akcesoriów nadal trwa!

Uwaga!
W ramach zbiórki można również dostarczyć gazety (czarno - białe) bądź ręczniki .

Zachęcamy również do działalności wolontariackiej. W ramach wolnego czasu, spędzonego z rodziną, zachęcamy do odwiedzin schroniska w Skałowie oraz pracy w formie wolontariuszy! Po wcześniejszym zatelefonowaniu do schroniska, możecie Państwo umówić się na wizytę oraz pomóc, np. przy wyprowadzaniu psów. Zachęcamy!

Dziękujemy uczniom, rodzicom, nauczycielom za udział w akcji. Pragniemy dodać, że wdzięczność w oczach samotnych psiaków była bezcenna.


*Jeżeli chcą Państwo uzyskać szczegółowe informacje dotyczące zbiórki , zachęcamy do kontaktu przez e - dziennik  z koordynatorami Szkolnego Wolontariatu.

schronisko

"Nieśmy razem moc pomagania"


koordynatorzy Szkolnego Wolontariatu
Anna Kaliszan Romana Grys - Matecka

Ogromne przedsięwzięcie celem, którego było zaangażowanie uczniów, rodziców i nauczycieli w akcję świąteczną dla zaprzyjaźnionych dzieci z DPS –u , aby każde z nich otrzymało prezent pod choinkę. Udało się przygotować prezenty dla 60 podopiecznych Sióstr Serafitek.

19 grudnia grupa wolontariuszy ze „Świętym Mikołajem i reniferami” oraz prezentami wyruszyła na świąteczne spotkanie z dziećmi z DPS-u. Był to dzień niezwykły, pełen zabaw, konkursów i niespodzianek:

 • Zagadki zimowe – obejmujące tematykę zimy, świąt Bożego Narodzenia.
 • ŁAŃCUCH INTEGRACJI wspólne wyklejanie łańcucha na choinkę, tworzenie ozdób świątecznych.
 • Narodzenie Pana Jezusa – czytanie Pisma Świętego. Śpiewanie kolęd.
 • Quiz świąteczny – tradycje świąt Bożego narodzenia; skąd się wzięła szopka? – co miał z nią wspólnego Święty Franciszek? Co to jest adwent? Co to są roraty?
 • Kolorowanki o tematyce zimowej.

Spotkanie ze Świętym Mikołajem - wspólne śpiewanie piosenek o tematyce zimowej oraz kolęd z wykorzystaniem przez dzieci instrumentów muzycznych.

Czy potrafisz cieszyć się kwiatem, uśmiechem,
zabawą dziecka?
Jesteś wtedy bogatszy i szczęśliwszy,
aniżeli milioner, który wiele posiada.
On ma wszystko, co tylko sobie potrafi wymarzyć,
ale już niczym cieszyć się nie może.
To nie posiadanie czyni człowieka bogatym, lecz jego radość.

Phil Bosmans

   

Romana Grys - Matecka

 

"Zostań Świętym Mikołajem" - akcja ”Podaj dalej" - zabawki, puzzle, książki, którymi się nie bawimy z chęcią z innymi się podzielimy.

Zbiórka w szkole - przekazanie darów do szkolnych zerówek, świetlicy szkolnej oraz sąsiednich przedszkoli.

Romana Grys - Matecka

7 listopada 2016 roku grupa 16 wolontariuszy z klas VII, po raz pierwszy wzięła udział w zajęciach integracyjnych z dziećmi z DPS-u pt. „Kolorowa jesień” . Spotkanie dało wszystkim dużo radości. Wszyscy razem bawiliśmy się, śpiewaliśmy piosenki, rozwiązywaliśmy zagadki, kolorowaliśmy obrazki.

Dla dzieci przygotowaliśmy wiele konkursów i zabaw:

 • Pierwsze oznaki jesieni
 • Prace plastyczne – w roli głównej liście - jesienne bukiety, zwierzaki cudaki, odciski liści, praca która rozwija wyobraźnię oraz ciekawość i pomysłowość
 • Rozpoznawanie darów jesieni przez dotyk, smak, węch i zapach
 • Puzzle
 • Wspólne granie i śpiewanie

IMG 0657

 

Romana Grys - Matecka 

W ramach szkolnego wolontariatu, w klasach VII odbyło się spotkanie z pedagogiem specjalnym Panią Alicją Walczak, która przedstawiła uczniom „Rodzaje i przyczyny niepełnosprawności” oraz z siostrą Łucją, która zapoznała wolontariuszy ze sposobami pracy i zabawy z dziećmi niepełnosprawnymi. Były to bardzo ważne spotkania wprowadzające uczniów w zajęcia integracyjne z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną z Domu Pomocy Społecznej przy ul. Św. Rocha w Poznaniu prowadzonego przez Siostry Serafitki.

IMG 0230

 Romana Grys - Matecka 

Od trzech lat październik obchodzimy pod hasłem Miesiąca Dobroci dla Zwierząt. W ramach akcji charytatywnej zbieramy dla schronisk: karmę, akcesoria, koce, budy dla potrzebujących zwierząt będących podopiecznymi przytulisk (szczegóły na stronie szkoły). W ramach działań wolontariatu uświadamiamy dzieciom, że akcja nie jest jednorazowa. O naszych czworonożnych pupilach pamiętać należy przez cały rok. Uczulamy na krzywdę zwierząt, zachęcamy do świadomych adopcji, organizujemy spotkania (Fundacja „My nie gryziemy!”).

Cieszy nas fakt, że zawsze możemy liczyć na pomocną dłoń, pamiętajcie – WARTO POMAGAĆ!

wolontariat

 

Nauczyciele bibliotekarze

Szanowni Państwo,
pragniemy poinformować , że nasza szkoła przyłączyła się do wielkiej zbiórki dla schroniska w Skałowie. Zima to szczególnie trudny czas dla bezdomnych zwierzaków. Właśnie dlatego zachęcamy do przygotowania świątecznych prezentów dla podopiecznych Skałowa. Zbieramy : suchą i mokra karmę, legowiska , koce , obroże i inne akcesoria. Miejsce zbiórki : SP Zalasewo. Prezenty dla naszych czworonożnych przyjaciół możecie Państwo pozostawić w miejscu na to przeznaczonym - przed świetlicą główną . Liczy się każdy, dobry gest!!!

zbiorka dla schroniska

Anna Kaliszan Emilia Kowalska

Wolontariat rozwija w nas cechy, które pozostają niewidoczne dla innych oraz dla nas samych. Aby dostrzec to, co najważniejsze w życiu, musimy spojrzeć w głąb siebie - nauczyć się patrzeć na innych przede wszystkim sercem. Wolontariat pozwala na wykorzystywanie w praktyce zdobytych już umiejętności i doświadczeń oraz daje ogromne możliwości samorozwoju.

Uczniom umożliwi przede wszystkim rozwijanie swoich zainteresowań, zdobycie wiedzy w nowych dziedzinach oraz aktywnie wpłynie na zaangażowanie społeczne. Podejmowane działania poszerzą horyzonty myślowe młodych ludzi oraz przekształcą codzienne czynności w działanie z pasją!

Nasze cele:

 • zapoznanie dzieci z ideą wolontariatu oraz możliwościami organizowania wolontariatu;
 • budowanie twórczej atmosfery w szkole;
 • pobudzanie aktywności społecznej oraz kreowanie postaw altruistycznych;
 • rozwijanie postawy życzliwości oraz zaangażowania;
 • włączanie dzieci do bezinteresownych działań;
 • budowanie cech takich, jak: tolerancyjność, empatia, wrażliwość;
 • budowanie wiedzy na temat istotnych problemów społecznych;
 • rozwijanie twórczości dzieci i kreatywnego myślenia;
 • rozwijanie umiejętności manualnych;
 • kształtowanie dojrzałych postaw moralnych i społecznych.

Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do angażowania się w działalność Szkolengo Koła Wolontariatu!

„Nieśmy razem moc pomagania”.

 

Anna Kaliszan
Emilia Kowalska
Romana Grys – Matecka