Dnia 5 kwietnia 2016 r. wtorkowy poranek przywitał nas wiosennymi promieniami słońca. Tego dnia nikt nie zapisał tematu na tablicy multimedialnej ani magnetycznej, nie usłyszeliśmy dzwonka rozpoczynającego i kończącego zajęcia, gdyż…tego dnia odkrywaliśmy tajemnice zachodzących w przyrodzie zmian poprzez pokaz naukowy.
W holu szkoły uczniowie klas III – V powitani zostali równie promiennym uśmiechem i wielkopolskim ,,Dzień dobry” przez prezesa Fundacji Einsteina – Pana Jacka Bruździńskiego, który pod ,,płaszczem tajemniczości” za sprawą eksperymentów, w magiczny sposób, przedstawił prawa zachodzące w otaczającym nas świecie. Tego dnia uczniowie odkrywali tajniki zachodzących w przyrodzie zjawisk, których nie dostrzegamy, np. ciśnienia atmosferycznego, dźwięku, wiatru, itd. Przeprowadzono eksperyment ,,kolorowy wir”, obrazujący napięcie powierzchniowe i ,,ruchome piaski”, obserwowano ciecz nienewtonowską, zachowującą właściwości zarówno cieczy, jak i ciała stałego.
W trakcie pokazów naukowych nie zabrakło zachwytu, entuzjazmu i niepohamowanej radości w postaci łapania ,,skaczących’’ baniek mydlanych, chmurek z ,,suchego lodu”, przekłuwania balona, który nie pękał… . Uczniowie okazali empatię pluszakowi – misiowi Stefanowi, który ,,uwięziony w torbie próżniowej”, po odessaniu powietrza, zmniejszył swoje dość pokaźne gabaryty do miniaturki. Radość goniła radość!
Uczniowie wyznaczali Panu Jackowi nowe kierunki działań, wysuwali hipotezy i trafne wnioski, a prowadzący nie odmawiał nikomu konstruktywnego dialogu. Uczniowie pod opieką prowadzącego ,,doświadczali wiedzy” w turnieju, polegającym na nadmuchaniu 5 metrowego rękawa do pieczenia mięsa. Wykonując doświadczenie i zmagając się z ,,syzyfową pracą”, nie okazali słabości i dzielnie walczyli. Próba okazała się bardzo wyczerpująca i czasochłonna, aż do momentu poznania pewnego prawa i metody… Czy uwierzycie, iż można wykonać to zadanie trzema wdmuchnięciami powietrza?!
W oczach młodych ludzi zjawiska te nabrały zupełnie innego wymiaru i stały się pomostem między fascynacją, a naukami ścisłymi. To był dzień pełen wrażeń… Nazajutrz na przerwach za sprawą relacji, pytań, wspomnień odczuwalna była atmosfera ,,Dnia Nauki”.
Zapraszamy do galerii na stronie naszej szkoły i naszym profilu Facebooka.
Beata Ruminkiewicz