Szukaj

Ciekawy eksperyment w klasie Va

Uczniowie klasy Va na ostatniej godzinie wychowawczej rozmawiali na temat życzliwości i przyjaźni. Była to kolejna lekcja przeprowadzona w ramach programu „Wychowanie przez czytanie – z książką w świat wartości”.

Przeprowadzono eksperyment z jajkiem, aby lepiej zrozumieć, jak może się czuć osoba samotna. Jajko miało symbolizować człowieka, sól – miłe słowa lub gesty. Najpierw jajko wrzucono do głębokiej wody, okazało się, że szybko opada ono na dno. Tak samo czuje się samotny człowiek, „opada”, nie ma chęci do życia. Następnie uczniowie podchodzili do stołu i wsypywali do wody łyżkę soli, jednocześnie wypowiadali miłe słowa. Jajko ponownie włożone do wody nie opadało, tylko pływało po powierzchni. Podobnie jak człowiek, który ma przyjaciół i wie, że może na nich liczyć, „unosi się nad ziemią”.

Na zakończenie lekcji uczennice zaśpiewały stworzoną przez siebie piosenkę o szacunku. Inspiracją do napisania własnego tekstu, podejmującego ten temat, był patron projektu – raper „Mikser” i jego utwór o tym samym tytule.

20181125 155816

Dominika Furman