Szukaj

Festiwal Matematyki w SP nr 2 w Zalasewie

W dniach 14-21 marca 2019 w naszej szkole odbył się Festiwal Matematyki.

Rozpoczęliśmy od Światowego Dnia Liczby  π, który obchodzi się właśnie 14 marca. Podczas audycji radiowej, cała społeczność szkolna została wprowadzona w tajniki tej niezwykłej liczby, pojawiły się plakaty, gazetki. W klasach świętowano specjalnymi wypiekami, dekorowanymi greckim symbolem tej stałej matematycznej.

 

Uczniowie klas 7 i 8 wysłuchali wykładu popularnonaukowego „Spotkanie z Ludolfiną”, podczas którego sprawdzili się w teście interaktywnym Kahoot. Klasy piąte zmagały się z mandalami, gdzie musiały wykazać się sprawnością rachunkową oraz znajomością języka angielskiego. Klasy szóste zgłębiały tajniki 3D. Projektowały swoje własne bryły, których modele zdobią obecnie sale matematyczną. Podczas lekcji „Bryłkomania” zapoznali się z bryłami Platona i Archimedesa, których modele szkieletowe budowali podczas warsztatów.

 

Dla czwartoklasistów przygotowana została niezwykła lekcja z chińskim tangramem. Uczniowie poznali historię tej układanki oraz przekonali się, że z kilku figur geometrycznych można stworzyć różne obrazki, co wcale nie było łatwym zadaniem.

 

Podczas całego Festiwalu można było oglądać wystawę prac konkursowych „Uchwyć matematykę na zdjęciu”, która pokazała, że nasi uczniowie potrafią kreatywnie wyrazić zależności matematyczne w otaczających ich świecie.

 

Na zakończenie, czyli 21 marca, 99. uczniów naszej szkoły wzięło udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur, gdzie przez 75 minut rozwiązywali niestandardowe zadania. Czekamy z niecierpliwością na wyniki tego konkursu.

 

Mamy nadzieję, że czas Festiwalu  Matematyki  był dla uczniów ciekawym doświadczeniem i wspaniałą zabawą.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji (zobacz)

 

Anna Korzycka