Szukaj

I Dzień Patrona – 2024

Wszystko zaczęło się w styczniu 2022 roku, gdy zarządzeniem Pani Dyrektor Beaty Hałas wprowadzono procedurę nadania imienia Szkole Podstawowej nr 2 w Zalasewie. 

Wybory patrona okazały się niezwykle emocjonujące i budujące naszą szkolną tożsamość. Po podliczeniu głosów pracowników szkoły, rodziców i uczniów Komisja Wyborcza z przyjemnością ogłosiła Aleksandra Dobę patronem Szkoły Podstawowej nr 2 w Zalasewie. Zyskaliśmy imię Wielkiego Podróżnika, a przede wszystkim optymisty, który jak mówi nasze motto „Rozwijał pasje i tworzył przyszłość”. Hasło to towarzyszyło nam już od początku istnienia szkoły, więc jednogłośnie przyznaliśmy, że Olek Doba był nam pisany. Powalamy sobie mówić Olek, bo to przecież nasz swarzędzanin, który szkołę odwiedził kilka lat wcześniej – w 2015 roku. Ciekawe, czy choć przez chwilę pomyślał, że wchodzi do budynku, na którym w przyszłości pojawi się jego imię i nazwisko nad głównym wejściem…

30 listopada 2023 roku odbyła się nie lada akademia – w sali gimnastycznej, która na ten dzień stała się morską krainą oficjalnie zyskaliśmy tożsamość. Po drodze realizowaliśmy wiele projektów „ze Swarzędza przez oceany na Kilimandżaro”, gra terenowa „śladami Aleksandra Doby”, projekty plastyczne, biblioteczne… to tylko niektóre z podejmowanych przez nas działań. Dzięki temu wiele wiemy o naszym Patronie, a nieocenionymi źródłami wiedzy i codziennego wsparcia są Gabriela Doba i Wanda Kędzia, czyli żona i siostra Olka Doby. 

Dziś 25 kwietnia świętujemy I Dzień Patrona działając projektowo i aktywnie oraz goszcząc znamienitych gości – podróżnika Ireneusza Szpota i autora książek podróżniczych Łukasza Wierzbickiego. Od samego rana wiele się działo. Uczniowie klas I-III w strojach na dalekie wyprawy zastanawiali się jak podróżować bezpiecznie i przyjemnie. Efektem ich działań jest ulotka, która zawiera wszystkie najważniejsze wskazówki. Starsi uczniowie opracowali charakterystykę patrona, wzięli udział w kolejnej edycji gry terenowej wokół Zalasewa i wyruszyli zdobywać Swarzędz w poszukiwaniu miejsc bliskich Olkowi Dobie. 

Pełni emocji, nowych marzeń i celów do osiągnięcia ruszamy dalej „Realizować pasje i wspólnie tworzyć przyszłość”. Ahoj!

M. Kołosowska-Lorenc
M.Mikołajczak

Zobacz podsumowanie (kliknij)