Szukaj

LIST DO RODZICÓW…i nie tylko ;)

 W październiku świętujemy kolejną edycję Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Zachęcamy do udziału w Nocy Bibliotek organizowanej 1 października br. pod hasłem: „Czytanie dla pokoju” (szczegóły na stronie https://nocbibliotek.ceo.org.p ) i niezmiennie powtarzamy: warto czytać!

Szanowni Rodzice!
Korzystając z okazji do bezpośredniego kontaktu, chcemy krótko zachęcić Państwa do czytania dzieciom. Załączamy też krótką prezentację, która w klarowny sposób przedstawia korzyści płynące z czytania oraz sprawdzone sposoby zachęcania dzieci do czytania.

Każdy z nas zastanawia się czasem, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość, a obecnie – by we względnym spokoju przetrwać trudny czas. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi.

Wszystkie badania wykazują, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych metod, zatem to idealna odskocznia od codzienności i jej nużącej rutyny.

Pomijając czas pandemii, czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Później uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień i szumu informacyjnego. Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w ciągu całego życia, czytanie daje szczęście.

 Badania dowodzą bowiem, że ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i lepiej zarabiają. Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina. Jeżeli według badań ponad połowa dorosłych w ogóle nie czyta książek, to ponad połowa dzieci będzie na starcie pozbawiona szansy korzystania z powyższych przywilejów.

Wspólne czytanie jest też naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko rodzica, czuje się ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.

Wystarczy czytać kilkanaście minut dziennie, by wpoić dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać, być świadomym i samodzielnym.

Serdecznie zapraszamy do przejrzenia prezentacji (zobacz)

Nauczyciele bibliotekarze