Szukaj

Rekolekcje szkolne

rekolekcje73W dniach od 7 do 9 marca w naszej parafii odbyły się rekolekcje szkolne dla dzieci klas 0 – V . Nauki przeprowadziła siostra Małgorzata ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii zagranicznej wraz z siostrami postulantkami.

Dzień pierwszy przebiegał pod hasłem: „ Jezus jest Drogą”. Dzieci przeniosły się ponad 1050 lat wstecz, by przypomnieć sobie przyjęcie chrztu przez Mieszka I. Potem Siostra zapoznała uczniów z przebiegiem chrztu i pokazała, co do tego sakramentu jest potrzebne. Każdy, kto przyjął chrzest, nie tylko ma o tym pamiętać, ale ma żyć jak prawdziwy chrześcijanin. Na rekolekcjach nie zabrakło radosnego śpiewu. Po nauce uczniowie realizowali zajęcia w salach. Hasło spotkania brzmiało: „ Żyję we wspólnocie”. Podczas zajęć dzieci zastanawiały się, co przyczynia się do budowania dobrej wspólnoty. Podsumowaniem pracy były słoneczniki, na których uczniowie prezentowali zasady panujące w rodzinie chrześcijańskiej.

Hasło drugiego dnia rekolekcji brzmiało: „Jezus jest Prawdą”. Podsumowaniem odegranych przez uczestników scenek były wnioski – jeśli będziemy słuchać Boga, to będziemy bardzo szczęśliwi. Ważnym wydarzeniem tego dnia było nabożeństwo wyboru Jezusa jako naszego Pana. Temat zajęć prowadzonych w klasie brzmiał: „ M… jak miłosierdzie, czyli…7 pomysłów, jak pomóc bliźniemu”. Tego dnia uczniowie przy pomocy sieci relacji ilustrowali dobre czyny w budowaniu wspólnoty. Na zakończenie dzieci wykonały prace plastyczne, ukazujące sposoby wypełniania jednego z siedmiu uczynków miłosierdzia.
Najważniejszym momentem w życiu chrześcijanina jest Msza Święta i ona zamknęła czas rekolekcji. W trakcie nauki Siostra dała kilka cennych wskazówek, między innymi abyśmy podążali za Jezusem, który jest naszym Życiem. Na koniec wszyscy otrzymali słodki podarunek i zadanie do wypełnienia – spełnienie konkretnego uczynku miłosierdzia.

Wszystkim, którzy zaangażowali się w przeżywanie tego rekolekcyjnego czasu, bardzo dziękujemy. Siostrze Małgorzacie i siostrom postulantkom obiecaliśmy pamięć w naszych modlitwach, dziękując za przeprowadzone duchowe ćwiczenia. Teraz już tylko pozostało nam oczekiwanie na święta wielkanocne.