Szukaj

Warsztaty historyczne „Czas wielkich zmian”

warsztatyhistZ okazji 1050-lecia Chrztu Polski w naszej szkole odbyły się warsztaty historyczne „Czas wielkich zmian”. 19 kwietnia dziesięcioro chętnych uczniów z klas 4 i 5 spotkało się z nauczycielką historii – p. Joanną Szulc w sali nr 20.

Na początku uczestnicy wylosowali swoje role – stali się członkami rodów słowiańskich. Przy pomocy metody dramy uczniowie zapoznali się z procesem powstawania plemienia, obradami wiecu i zrozumieli potrzebę wyboru władcy. Następnie wcielili się w członków rady książęcej, pomagającej Mieszkowi I w podjęciu trudnej decyzji o wprowadzeniu chrześcijaństwa w Polsce. Co ciekawe, większość uczestników rady sugerowała księciu nieprzyjmowanie chrztu w obawie przed zemstą bogów słowiańskich!
Na zakończenie zajęć uczniowie uzupełnili karty pracy, podsumowujące zajęcia, a swoje odpowiedzi mogli sprawdzić, odczytując smartfonami lub tabletami kody QR, ukryte w różnych miejscach sali.

Druga część warsztatów odbyła się 27 kwietnia na terenie Ostrowa Tumskiego. Uczniowie rozpoczęli swoją wędrówkę śladami naszych przodków w Muzeum „Brama Poznania”. Pomimo niesprzyjającej pogody, uczestnicy dzielnie podążali za panią przewodnik, poznając sekrety wyspy. Najwięcej radości przysporzyło im odgadywanie przeznaczenia przedmiotów wykopanych przez archeologów na terenie Ostrowa.

Łącząc historię z dobrodziejstwami współczesnych technologii udało się nam przeżyć przygodę, dzięki której wszyscy uczestnicy, niezależnie od wieku, znaleźli coś dla siebie i nabrali ochoty na kolejne „wyprawy w przeszłość”.