Szukaj

Zagadkowe pudełko z Dalekiego Wschodu

teatrzyk4Biblioteka SP w Zalasewie we współpracy z Publiczną Biblioteką Pedagogiczną w Swarzędzu zorganizowała 27 kwietnia br.spotkanie dla najmłodszych dzieci naszej szkoły. Przedszkolaki wzięły udział w innowacyjnych zajęciach poprowadzonych przez p. Magdalenę Ofierską Majeran przy użyciu mało znanej formy Teatrzyku Kamishibai – czyli teatru ilustracji, którego korzenie wywodzą się z XII – wiecznej Japonii.

Tematem warsztatów była historia o Groszku – prezentowana na kartonowych planszach z obrazkami, umieszczonych w drewnianym parawanie, imitującym scenę teatralną. Ta “magiczna skrzynka” w niezwykły sposób skupiła uwagę publiczności. W trakcie bajki maluchy mogły naśladować bohatera. Po zakończeniu spektaklu każdy otrzymał nasionka, które zasadzono w przygotowanych przez wychowawcę i rodziców skrzynkach. Teraz wystarczy tylko cierpliwie czekać na efekty wiosennych prac i zebrać plon.

Ten niezwykle prosty i ciekawy sposób prowadzenia narracji jest skuteczną metodą dydaktyczną, intrygując odbiorcę swoją fabułą. Pomaga rozwijać dziecięcą wyobraźnię i twórcze zdolności.
Po zakończeniu zajęć nauczyciele bibliotekarze udali się na spotkanie metodyczne, dotyczące nowatorskich form pracy.

 

Nauczyciele bibliotekarze